A varikoos vénák megnövekedtek, duzzadt, csavaró vénák, amelyek gyakran kék vagy sötét lila színűek.
Ha hibás vagy sérült szelepek a vénákban, akkor a vér rossz irányba vagy medencébe áramlik.
Az összes felnőtt több mint 23% -át úgy gondolják, hogy a varikozusok érintik. Az Egyesült Államokban kb. 1 felnőtt közül körülbelül 1 varikoozis van.
Ha egy személynek nincs tünete vagy kellemetlensége, és nem bánja a varikoosák látását, akkor lehet, hogy a kezelés nem szükséges. A legtöbb varikoosos vénával rendelkező ember elegendő megkönnyebbülést kaphat az otthoni gyógymódokból, például a kompressziós harisnyákból.
Ha egy személynek olyan tünetei vannak, amelyek nem javulnak, akkor orvosi kezelést igényelhetnek a fájdalom vagy kellemetlenség csökkentése érdekében, vagy hogy olyan szövődményeket kezeljenek, mint a lábfekélyek, a bőr elszíneződése vagy a duzzanat.
Egyes személyek kozmetikai okokból is kezelhetnek kezelést, és meg akarják szabadulni a „csúnya” varikoosáktól.
Ha a varikoos vénák nagyok, akkor ezeket műtéti módon el kell távolítani. Ezt általában általános érzéstelenítés alatt végzik. A legtöbb esetben a beteg ugyanazon a napon hazamehet. Ha azonban mindkét lábon műtétre van szükség, akkor lehet, hogy egy éjszakát a kórházban töltenek. A
lézerkezeléseket gyakran használják a kisebb és a pók vénák bezárására. Erős fényrobbanásokat alkalmaznak a vénára, amely fokozatosan elhalványul és eltűnik.
Két bemetszést hajtanak végre: az egyik a beteg ágyékának közelében, a másik a cél véna tetején, a másik pedig a lábán, akár a boka, akár a térdnél. A véna tetejét megkötik és lezárják. Egy vékony, rugalmas huzalt átfutnak a véna alján, majd kihúzzák, és magával veszik a vénát.
Ez az eljárás általában nem igényel kórházi tartózkodást. A ligálás és a sztrippelés néha véraláfutást, vérzést és fájdalmat okozhat. Rendkívül ritka esetekben lehet, hogy mélyvénás trombózis (DVT) lehet, amikor egy vérrög képződik a láb vénájában.
A műtét után a legtöbb beteg néhány napon belül elkezdi gyógyulni, de szükség lehet néhány hétre, mielőtt visszatér a munkába és más rendszeres feladatokra. A helyreállítási idő alatt kompressziós harisnyát kell viselniük.
Az orvos egy vegyi anyagot injektál kis- és közepes méretű varikoosákba, amely hegek és bezárja őket. Néhány héttel később elhalványulniuk kell. Lehet, hogy egy vénát többször be kell injektálni.
Az orvos egy kis bemetszést végez a térd felett vagy alatt, ultrahang vizsgálat segítségével. Ezután egy keskeny csövet vagy katétert fonnak a vénába.
A doktor ezután beilleszt egy szondát a katéterbe, amely sugárzási energiát bocsát ki. A rádiófrekvenciás energia felmelegíti a vénát, a falak összeomlását okozva, hatékonyan bezárva és bezárva. Ezt az eljárást előnyben részesítik a nagyobb varikoosák esetében.
A rádiófrekvenciás ablációt általában helyi érzéstelenítővel végzik.
A orvos behelyezi a katétert a beteg vénájába. Ezután egy kis lézert átfutnak a katéteren, és a célvénának a tetejére helyezik, amely rövid energiát ad, amely felmelegíti a vénát, bezárva.
Ultrahang -szkennelés segítségével az orvos a lézert egészen felfelé szál, fokozatosan égve és tömítve az egészet. Ezt az eljárást helyi érzéstelenítéssel végzik. Lehet, hogy van némi idegkárosodás, ami általában rövid.
Az orvos egy endoszkópos transzilluminát szál, amely speciális fény, a bőr alatti metszésen keresztül, hogy láthassa, mely vénákat kell kivenni. Ezután levágják és eltávolítják a cél vénáit egy szívóberendezéssel a bemetszésen keresztül.
Általános vagy helyi érzéstelenítő használható erre az eljárásra. Lehet, hogy a műtét után némi vérzés és véraláfutás történik.
Egy személy otthon intézkedéseket hozhat a fájdalom javítása és a varikoosák romlásának megakadályozása érdekében.
Ezek az intézkedések magukban foglalják:
Számos vény nélkül kapható természetes kezelés is rendelkezésre áll, általában aktuális krémek és lágyítószerek is. Segíthetnek a fájdalom megnyugtatásában és a kényelem elősegítésében. Javíthatják a varikozusok általános megjelenését is.
A kompressziós harisnya nyomja ki az ember lábát és javítja a keringést.
Szűk a boka körül, és távolabb vannak a lábán. Ilyen módon a kompressziós harisnya ösztönzi a megfelelő véráramot felfelé, a gravitáció ellen és a szív felé.
A kompressziós harisnya segíthet a kellemetlenségben, a fájdalomban és a duzzanatban, de a kutatások nem erősítették meg, hogy megakadályozzák -e a varikoosák romlását, vagy akár megakadályozzák őket. A tanulmányok vegyes és ellentmondásos eredményeket hoztak.
A harisnya egyes emberek bőrét szárazra és pelyhessé teszi. Ha ez megtörténik, fontos, hogy vegye fel a kapcsolatot egy orvoshoz.
A vénáknak egyirányú szelepei vannak, így a vér csak egy irányba haladhat. Ha a véna falai feszültek és kevésbé rugalmasak, vagy rugalmasak, a szelepek gyengébbek lehetnek.
A gyengült szelep lehetővé teszi, hogy a vér hátrafelé szivárogjon, és végül ellenkező irányba folyjon. Amikor ez bekövetkezik, a vér felhalmozódhat egy vénában vagy vénában, amelyek megnövekedtek és duzzadnak.
A szívtől legtávolabbi vénákat, például a lábakban, leggyakrabban érintik. Ennek oka az, hogy a gravitáció megnehezíti a vér visszatérését a szívbe.
Bármely olyan állapot, amely nyomást gyakorol a hasra, potenciálisan varikoozis vénákat okozhat. Példák:
Egy másik példa a krónikus vénás elégtelenség, azaz, amikor a bőr megteszi Ne cserélje ki az oxigént, a tápanyagokat és a hulladéktermékeket a vérrel, mivel a véráramlás nem elég erős.
Az egészségügyi szakértők nem tudják, miért nyújtanak a vénák falai, vagy miért válnak hibás a szelepek. Sok esetben ez egyértelmű ok nélkül történik.
Néhány potenciális kockázati tényező azonban a következők:
Az emberek, akik teherbe eshetnek, sokkal nagyobb valószínűséggel alakulnak ki varikozusok terhesség alatt, mint életük bármely más időben. A terhes embereknek sokkal több vére van a testükben, ami extra nyomást gyakorol a keringési rendszerre.
Ezenkívül a hormonszint változásai az erek falakának relaxációjához vezethetnek. Mindkét tényező növeli a varikozusok fennálló kockázatát.
Ahogy a méh, vagy a méh növekszik, nagyobb nyomást gyakorol a vénákra az ember medencei területén. Az esetek többségében a varikoosák a terhesség vége után eltűnnek. Ugyanakkor nem mindig ez a helyzet, és néha, még ha a varikoosák is javulnak, lehet, hogy látható.
A varikoos vénák nagyok, duzzadt vénák, amelyek gyakran megjelennek a lábakon és a lábakon. Akkor alakulnak ki, amikor a vénák szelepei nem működnek megfelelően, és a vér nem áramlik olyan hatékonyan.
A varikozusok egészségügyi okokból ritkán kell kezelni, de ha duzzanat, fájó és fájdalmas lábak következnek be, és ha jelentős kellemetlenség merül fel, akkor a kezelés rendelkezésre áll. Különböző lehetőségek vannak, beleértve néhány otthoni gyógyszert.
Súlyos esetekben egy varikoos véna repedhet, vagy a bőr varikózisfekélyeivé válhat. Ezek kezelést igényelnek.
Míg a legtöbb esetben a varikoos vénák általában csak kényelmetlenek és csúnyaak, néha veszélyesek lehetnek, ha kezeletlen maradnak.
Ha egy személy nem kap megfelelő kezelést, akkor varikoosák megakadályozhatják a megfelelő vérkeringést. Ez a vérrögök kialakulását okozhatja, ami DVT -hez vezethet, életveszélyes állapot.
Sőt, ha kezeletlen, a varikoosák felrobbanthatnak. Ez szintén orvosi sürgősség.
Az esetek többségében nincs fájdalom, de a vénák csavartnak, duzzadtnak és csomósnak, vagy duzzadónak tűnhetnek, és lehetnek kék vagy sötét lila színűek.
Egyes személyek is tapasztalhatók:
Bármely állapot, amelyben a megfelelő véráramlás aláássa, a szövődmények kockázata van. Az esetek többségében azonban a varikoosák nem okoznak szövődményeket.
ha co